0

Dobór akumulatora nie należy do łatwych zadań. Akumulatory samochodowe Gdynia powinny być bowiem dopasowane idealnie do wybranych pojazdów.   Jak zrobić to w odpowiedni sposób, aby nie przepłacać i być zadowolonym z późniejszego użytkowania. W poniższym artykule podpowiemy, kiedy warto będzie kupić większy albo mniejszy akumulator, kiedy tańszy, a kiedy droższy. 

 

Akumulatory samochodowe Gdynia

Na pewno proponujemy zakup akumulatorów w sklepach specjalistycznych, na pewno nie w hipermarketach, w których są one na ogół zbyt długo i nierzadko źle przechowywane. Miejmy na uwadze, iż gwarancją nie są objęte naturalne zużycia, czy też awarie na skutek nieodpowiedniej eksploatacji. Ponadto dużo bezpieczniej i lepiej będzie zdać się na wiedzę fachowców, aniżeli ,,ekspertów od wszystkiego”. 

Dobranie akumulatora samochodowego

Nowe pojazdy, które wyposażone są w różne odbiorniki prądu, system start-stop, jak i układ do odzyskiwania energii pochodzącej z hamowania muszą mieć akumulatory przystosowane specjalnie do tego celu, jak na przykład ECM albo AGM (najbardziej wydajne, stosowane także w samochodach mających napęd hybrydowy). Zwykły akumulator ołowiowo-kwasowy w takiego typu warunkach (gwałtowne rozładowywanie i wysoki prąd ładowania w czasie hamowania silnikiem) wytrzyma zwykle kilka tygodni, zatem jego wybranie pomimo dużo niższej ceny nie ma po prostu sensu. 

Warto będzie trzymać się zasady, iż dobieramy taki typ akumulatora, jaki został w nim umieszczony fabrycznie. Jeżeli nasz samochód wykorzystuje zwykły akumulator, to także bezpodstawne będzie zamontowanie w nim nowoczesnego akumulatora AGM. W tym wypadku droższy, nie będzie oznaczać, że jest lepszy. Tego rodzaju bateria nie będzie trwalsza niż ta zwykła, wręcz przeciwnie może jej szkodzić nazbyt wysoka temperatura obecna w komorze silnika (akumulator AGM montowany jest na ogół poza nią albo za przegrodą termiczną) i niskie napięcie ładowania. 

Sprawdźmy parametry i jego wymiary

To samo będzie się tyczyć prądu rozruchowego (podawanego w amperach – A) , jak i pojemności akumulatora (wyrażonej w amperogodzinach – Ah). Te mające wyższe parametry będą odpowiednie w przypadku silników Diesla, wymagających w krótkim czasie więcej energii celem rozruchu. W silnikach benzynowych wystarczy zastosować baterie o niższym prądzie rozruchowym, które będą odporniejsze na trudne warunki użytkowania. Warto jest wybierać możliwie jak największe pojemności akumulatorów, niemniej nie można przekroczyć zaleceń producentów pojazdów, gdyż to z kolei będzie przyczyną tego, iż będzie on niedoładowany i ulegnie skróceniu jego żywotność. 

Należy również pamiętać o tym, iż akumulator do auta musi się mieścić pod maską naszego pojazdu, w miejscu, które przewidziano celem jego zamontowania (im wyższa pojemność, tym większe wymiary). Ważny jest także kształt akumulatora. Trzeba także zwracać uwagę na biegunowość akumulatora, czyli ułożenie ,,minusa” i ,,plusa”.  W przeciwnym razie nie uda się nam go podłączyć. Służą do tego celu tak zwane klemy, mające dwa rozmiary. Ostatnim parametrem jest napięcie akumulatora. Często się je pomija, bowiem większość samochodów ma obecnie instalacje elektryczne 12V.  

Dawniej w akumulatorach trzeba było uzupełniać elektrolit samodzielnie. Dzisiaj mamy do czynienia praktycznie z samymi akumulatorami bezobsługowymi. 

Akumulatora do auta nie powinniśmy wybierać pochopnie. Należy zwracać uwagę na powyższe parametry, aby odpowiednio go wybrać. Możemy skorzystać z instrukcji auta, specjalnej wyszukiwarki internetowej albo pomocy fachowca.

 

4.9/5 - (7 votes)

Zobacz także